Karnawał, nie tylko w Wenecji!

Rozpoczyna się w Dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek, przed Środą Popielcową, która oznacza czas wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Mowa oczywiście o karnawale, czasie zimowych balów, maskarad, pochodów. Najbardziej znanym karnawałem w Europie jest Karnawał Wenecki (Il Carnevale di Venezia)

Początek Weneckiego Karnawału to już XI w., kiedy organizowano uliczne zabawy.

W XVIII w. Karnawał Wenecki zaczął zyskiwać międzynarodową sławę, kiedy to zaczęli na niego przyjeżdżać liczni goście z zagranicy. W dzisiejszych czasach jest to najpopularniejszy karnawał europejski, na który przyjeżdża nawet około 200 tys. turystów z całego świata.

Trwa około 10 dni i można powiedzieć, że jest wielką imprezą kulturalną, w czasie której odbywają się liczne koncerty, spektakle, parady, wystawy i konkursy.

Każdego roku karnawał rozpoczyna tzw. Lot Anioła (Volo dell’Angelo) – znana osoba, przymocowana do specjalnej liny pokonuje odległość (unosi się na Placem św. Marka) z dzwonnicy San Marco, na balkon Palazzo Ducale. Innym stałym punktem Weneckiego Karnawału jest wybór najpiękniejszej maski.

Jednak karnawał we Włoszech, to nie tylko Wenecja! W Piemoncie, w miejscowości Ivrea, podczas tamtejszego karnawału (Storico Carnevale di Ivrea), odbywa się niecodzienna impreza, mianowicie trzydniowa bitwa na pomarańcze (battaglia delle arance). Motywem przewodnim całej zabawy jest średniowieczna legenda o okrutnym władcy. Doszło wtedy do prawdziwych zamieszek i obalenia tyrana. Co roku w mieście zużywa się około 300 ton cytrusów. Niestety każdego dnia bitwy około setki osób zostaje rannych, a kilka zawsze trafia do szpitala.

W Weronie, w ostatni piątek karnawału odbywa się Wielka Parada Wozów Karnawałowych. Jest to widowiskowy, spektakularny przejazd kolorowych platform z tancerzami, przebierańcami i wielkimi konstrukcjami.

Najcieplejszy karnawał odbywa się natomiast na południu Włoch. Na Sycylii na przykład, temperatura w tym okresie wynosi 15 – 18 stopni. W sycylijskich miasteczkach podczas karnawału otwierają liczne jarmarki, na których można skosztować tradycyjnych, regionalnych smakołyków (salsicce, stufato, torrone, cannoli i wiele, wiele innych).  Oczywiście główną atrakcją karnawałową są również parady, kolorowe korowody, liczne przedstawienia, koncerty i wernisaże.

Śmiało można powiedzieć, że właściwie każde włoskie miasteczko posiada swoją tradycję związaną z karnawałem i w każdym miejscu odbywają się jakieś atrakcje.

 

Życzymy zatem wszystkim udanej, szalonej zabawy!

 

I bronzi di Riace

Bronzi di Riace – Brązy z Riace.

16 sierpnia 1972 r. w Riace, urokliwej nadmorskiej miejscowości w Kalabrii, Stefano Mariotti wybrał się ponurkować. Nurkował 200 m od brzegu. Jak twierdzi woda była krystalicznie czysta i całkowicie przejrzysta. Gdy już miał się wynurzać, nagle zobaczył na dnie dziwny kształt przypominający ludzkie ramię. Podpłynął bliżej, zaczął odgarniać piasek i wtedy zdał sobie sprawę, że jest to posąg z brązu. A po chwili kilka metrów dalej jego oczom ukazał się drugi podobny kształt. W ten przypadkowy sposób zostały odnalezione dwa greckie posągi z V w. p. n.e., zwane Brązami z Riace – Bronzi di Riace.

Spoczywające na głębokości ok. 8 metrów w Morzu Jońskim rzeźby dwóch nagich mężczyzn o pięknej budowie ciała, znalazły się tam najprawdopodobniej w wyniku sztormu, który musiał zatopić transportujący je statek. Rzeźby zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie, dlatego po odrestaurowaniu można podziwiać ich mistrzowskie, precyzyjne wykonanie. Są imponujące (około 2 m wysokości) i niezwykle realistyczne. Z najmniejszymi detalami są przedstawione ich twarze, włosy, oczy, muskulatura. Do dziś nie jest jasne kogo przedstawiają: greckich bohaterów, wojowników, atletów czy może mitycznych herosów z czasów wojny trojańskiej. Pierwotnie mieli na głowach hełmy, w rękach trzymali zaś włócznie i tarcze. Jest kilka hipotez dotyczących ich pochodzenia. Jedna z nich mówi, że posągi zostały zagrabione przez Lucjusza Mummiusza (rzymski polityk i dowódca) z podbitej w 146 r. p.n.e. Hellady. Jako miejsce możliwej ich pierwotnej lokalizacji wskazuje się Ateny, Olimpie, Delfy lub Lokri. Autorstwo przypisywano Fidiaszowi, Myronowi, Onatasowi lub Alkamenesowi. Jedno jest pewne, że Brązy z Riace są zabytkami klasy „0”, jednymi z najpiękniejszych eksponatów sztuki starożytnej. Można je oglądać w Museo Nazionale della Magna Grecia w Reggio di Calabria. Kto się wybiera do Kalabrii, musi koniecznie odwiedzić to miejsce i zobaczyć ten prawdziwy skarb, bezcenne Brązy z Riace.

Non gufare czyli: “nie zapeszaj”

Chociaż w języku polskim chyba bliższe jest nam porównanie do wrony mówiąc: “NON GUFARE!” – “Nie kracz!”

GUFARE to przynosić złe wróżby, wywoływać złe, zapeszać, tak więc równie często używa się wyrażenia NON GUFARE (nie zapeszaj!) przed egzaminami jak i przed ważnym meczem.

GUFARE to przynosić złe wróżby, wywoływać złe, zapeszać, tak więc równie często używa się wyrażenia NON GUFARE (nie zapeszaj!) przed egzaminami jak i przed ważnym meczem.

A wszystko dlatego, że sowa ma taki ponury, gardłowy i złowieszczy głos. Jest symbolem czarownic, czarnej magii…

Popatrzmy jeszcze na przykłady z prasy sportowej:

La Gazzetta dello Sport: “De Biasi dovrà fare il tifo per l’Italia e soprattutto gufare il Portogallo

Tuttosport
: Sono convinto che tutte le nazionali favorite abbiano iniziato a gufare l’Italia perché sanno che se andiamo avanti poi facciamo paura».

A poniżej typowa GUFATA z polskiej prasy:

Sportowefakty.wp.pl: Tylko Polska, Niemcy i Włochy nie straciły jeszcze gola na Euro 2016 (21.czerwca) –

No i …. “Gufata” jak się patrzy, wykrakali! Włosi przegrali w ten sam dzień 0:1 z Irlandią!

Ogrody Papieskie w Castel Gandolfo

Ogrody papieskie w Castel Gandolfo to duża posiadłość ziemska rozciągająca się na przestrzeni setek metrów, pomiędzy centrum miasta Castel Gandolfo a miejscowością Marino. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 55 ha – jest zatem o 11 ha większy od Watykanu!

W jego skład wchodzą trzy wille kardynalskie: Cybo, Del Moro i Barberini, dwa klasztory kontemplacyjne (Klarysek i Bazylianów), 30 ha parku i ogrodów kwiatowych, 24 ha ogrodów warzywnych, obory i budynki gospodarcze. Do prowadzenia tego wielkiego gospodarstwa ogrodniczo-rolnego Stolica Apostolska zatrudnia na stałe ponad 20 osób. Część produkcji kwiatów, warzyw i ziół sprzedawanych jest w okolicznych miejscowościach.

Od 2014 roku można wreszcie zwiedzać najciekawszą część ogrodów – Willę Barberinich – w grupach organizowanych przez sam Watykan.

Ogrody są otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do soboty.
Wejścia o godzinie: 8.30; 9.30; 10.30; 11.30; 12.30; 14.30; 15.00

Adres: Strada Provinciale 71/b, Via Carlo Rosselli – Castel Gandolfo (RM)

Ceny biletów:
– normalny = € 26,00
– zniżkowy € 15,00 (dzieci i młodzież od 6 do 18 lat, studenci do ukończenia 25 lat (karta ISC lub legitymacja uniwersytecka).
– gratis dzieci od 0 do 5 lat.
– grupy do 15 osób = € 450,00
– grupy od 16 do 25 osób = € 650,00

Bilety można kupić wyłącznie on line na stronie Muzeów Watykańskich –

http://biglietteriamusei.vatican.va/

Matera wybrana Europejską Stolicą Kultury 2019

agmatera

Matera została wybraną Europejską Stolicą Kultury 2019. Miasta Kamieni wygrało w rywalizacji z 21 innymi miasta i w 2019 roku będzie dzieliło ten tytuł z bułgarskim miastek Płowdiw.

Przed Materą i bułgarskim Płowdiwem w 2019 roku, Europejskimi Stolicami Kultury będą Mons (Belgia) i Pilzno (Czechy) w 2015 roku, Wrocław i Donostia-San Sebastiàn (Hiszpania) w 2016, Aarhus (Dania) i Pafos (Cypr) w 2017, Leeuwarden (Holandia) i Valletta (Malta) w 2018. W tym roku tytuł ten noszą Umeå (Szwecja) i Ryga (Łotwa).

W ostatnich latach, Matera przeżywa znaczny wzrost liczby odwiedzających ją turystów, również dzięki sukcesowi “Pasji” Mela Gibsona, który wybrał to miasto właśnie dzięki tej niezwykłej kamiennej scenerii

Włoski jest czwartym najchętniej wybieranym językiem obcym na świecie!

agla-lingua-italiana-nel-mondo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że “włoski jest czwartym najchętniej wybieranym językiem… na świecie, zaraz po angielskim, francuskim i hiszpańskim; oraz ósmym najczęściej używanym na Facebooku.” Za granicą uwielbiana jest literatura włoska, Dante i Manzoni, a tym, co najbardziej fascynuje, jest melodyjność tego języka. Wiele osób wybiera język włoski z miłości do włoskiej poezji, włoskich marek, mody, sztuki, a także kuchni.

“Nasz język opowiada historię naszego kraju i jest naszą przyszłością.” – dodają  deputowani i podkreślają szczególną rolę osób, które z wielką pasją i entuzjazmem uczą za granicą języka włoskiego i rozpowszechniają kulturę Włoch w szkołach języka i kultury włoskiej.

Kiedy książka opowiada o miłości do języka włoskiego

cover“Innymi słowami” to pierwsza książka, która została napisana po włosku przez bengalską pisarkę, Jhumpę Lahiri, która zawsze mówiła i pisała po angielsku. Była świeżo po studiach, kiedy po raz pierwszy przyjechała do Florencji; jak tylko usłyszała, jak ktoś mówił po włosku, zakochała się w tym języku i chciała się go za wszelką cenę nauczyć. Na początku próbowała uczyć się w Nowym Jorku, gdzie mieszkała, ale bez większych rezultatów, postanowiła więc przeprowadzić się z całą rodziną do Rzymu, gdzie porzuciła angielski dla włoskiego i zaczynęła pisać “Innymi słowami”.

HENRYK SIENKIEWICZ, pisarz i dziennikarz (Polska 1846 – 1916):

Jak można nie kochać Włoch? […] Sądzę, że człowiek ma dwie ojczyzny; jedną swoją osobistą i drugą, Włochy.

Jest Włoszką i ma na imię Samantha – pierwsza włoska astronautka, która poleciała w kosmos

agSamantha_CristoforettiEsa ItaliaNazywa się Samantja Cristoforetti, pierwsza Włoszka, która 25 listopada dołączyła do załogi statku kosmicznego Soyuz, wyruszywszy z bazy w mieście Bajkonur w Kazachstanie. 
Od dziecka marzyła, żeby zostać astronautą. Skończyła inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, ma 37 lat.

Polska scena sztuki w Modenie

Do 7 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki w Modenie będzie można zobaczyć wystawę pod kuratelą Marinelli Paderni zatytułowaną Pamięć nareszcie. Sztuka w Polsce 1989-2015.
Za pomocą prezentowanych prac opowiedziane zostaje półwiecze współczesnej historii Polski.

Oto niektórzy artyści, których prace można zobaczyć podczas wystawy: Paweł Althamer (1967), Mirosław Bałka (1958), Michał Budny (1976), Michał Grochowiak (1977), Monika Sosnowska (1972), Wilhelm Sasnal (1972), Aleksandra Waliszewska (1976), Ewa Axelrad (1984), Anna Molska (1983), Agnieska Polska (1985), Jakub Woynarowski (1982). (j.w.)

Kurs włoskiego w Warszawie

Kurs wloskiego w Warszawie | Italiano Vero

Szkoły językowe kierują do potencjalnych klientów wciąż nowe oferty kursów włoskiego w Warszawie. Jak w takim razie wybrać najlepszą dla siebie propozycję?

Wybierając kurs włoskiego w Warszawie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę się uczyć języka włoskiego?

Czy potrzebuję go w pracy, czy zamierzam wyjechać do Włoch, czy chcę się uczyć tego pięknego języka dla przyjemności, ponieważ bardzo mi się podoba.

Określając swoje potrzeby mogę zdecydować się na wybór ustalonego  planu obejmującego naukę zarówno czytania i  pisania lub konwersacji. Jeśli planuję zdawanie egzaminu językowego potrzebne mi będzie opanowanie wszystkich elementów: gramatyki, pisania, czytania i konwersacji.
Mogę także wybrać wyspecjalizowaną naukę języka, koncentrując się np. tylko na poznaniu potrzebnego mi  w danej dziedzinie słownictwa np.:  włoski techniczny lub włoski dla prawników.

Gdy już określimy powody, dla których chcemy uczyć się włoskiego, powinniśmy wybrać odpowiednią szkołę do nauki. W Warszawie istnieje około 400 szkół językowych. Większość oferuje naukę kilku języków obcych. Istnieją również miejsca wyspecjalizowane w nauce, jednego, konkretnego języka.  Na takie właśnie miejsca należy zwrócić uwagę, ponieważ ich oferta jest ściśle wyspecjalizowana, począwszy od lektorów, pomocy naukowych oraz wszelkich dodatkowych atrakcji.

Po wyborze szkoły powinnyśmy wybrać odpowiedni dla nas kurs włoskiego w Warszawie. W profesjonalnej szkole zawsze zostaje przeprowadzony tzw. test poziomujący, na podstawie którego, zostanie oceniona nasza dotychczasowa wiedza językowa. Zgodnie z naszymi wynikami lektor powinien zaproponować nam odpowiedni poziom kursu włoskiego.

Pozostaje nam jeszcze wybór typu kursu: indywidualny, czy grupowy. Zarówno jeden jak i drugi mają swoje zalety. Decyzję zatem powinniśmy podjąć zgodnie z naszymi preferencjami, czy wolimy zajęcia indywidualne, czy w grupie i zgodnie z naszymi możliwościami finansowymi, ponieważ kursy indywidualne są zawsze droższe. Zajęcia indywidualne zapewniają ścisłą współpracę z lektorem, który poświęca nam znacznie więcej czasu, niż podczas zajęć grupowych. Możemy skupić się na tych aspektach nauki języka, które są dla nas najbardziej problematyczne lub na tych, na których szczególnie nam zależy (np. konwersacje, gramatyka itp.)

Zajęcia grupowe pozwalają na wprowadzanie większej dynamiki przez co nauka staje się ciekawsza a materiał łatwiej przyswajalny. Uczestnicy kursów często zabierają głos lub prezentują wyniki swojej pracy, przez co stają się bardziej zmotywowani do nauki. Kursy grupowe dają możliwość wzajemnej współpracy nad trudniejszymi zagadnieniami, co pozwala w łatwiejszym zrozumieniu danego tematu.

Ciekawym, pośrednim rozwiązaniem są zajęcia w małych grupach, maksymalnie do 8 osób. Są to grupy bardzo kameralne, w których lektor jest w stanie poświęcić nam dużo czasu, a z drugiej strony mamy do czynienia z dynamiką nauki języka w grupie.

Kursy włoskiego w Warszawie odbywają się niemal o każdej porze dnia, więc łatwo jest nam dopasować ich termin do innych naszych zajęć. Obecnie dużą popularnością cieszą się kursy poranne i weekendowe.

A jeśli planujesz naukę języka w wakacje, z łatwością znajdziesz szeroką ofertę kursów włoskiego w Warszawie podczas lata!

Top