Nauka języka włoskiego

nauka-jezyka-wloskiego

Włoski  to piękny język, którego warto się nauczyć, nawet jeśli nie planujemy wyjazdu do Włoch. Język włoski należy do grupy języków romańskich i jest językiem urzędowym we Włoszech, San Marino, Watykanie, Szwajcarii oraz na Istrii, należącej do Chorwacji i Słowenii. Używany jest również na francuskiej Korsyce i na Malcie. Pomimo tego, że jest bardzo zróżnicowany dialektalnie, nauka języka włoskiego nie jest trudna.

Pod względem słownictwa, ze wszystkich języków romańskich,  język włoski jest najbardziej zbliżony do łaciny. Podwaliny pod współczesny język włoski położył Dante Alighieri. Pisząc Boską Komedię w XIV w.  Użył on swojego toskańskiego dialektu, stąd dialekt toskański stał się podstawą oficjalnego języka Włoch.

Do zapisu języka włoskiego używa się alfabetu łacińskiego, przy czym litery: j, k, w, x oraz y nie występują w słowach włoskich.

Gdy zaczynamy naukę języka włoskiego, warto pamiętać, że akcent pada najczęściej na przedostatnią sylabę, np.: amore. Czasami wyrazy akcentuje się na ostatnią sylabę (mamy wtedy do czynienia z akcentem graficznym), np.: città.

W języku włoskim są dwa rodzaje: męski i żeński oraz dwie liczby: pojedyncza i mnoga.

W nauce języka włoskiego możemy mieć na początku problemy z poprawnym opanowaniem używania rodzajników. W języku włoskim występują one w trzech formach: określony, nieokreślony i cząstkowy. Rodzajników zazwyczaj nie tłumaczy się. Czasami rodzajnik określony oddaje się polskim zaimkiem ten, ta, nieokreślony – jakiś, jakaś, pewien, pewna, zaś cząstkowy – trochę, kilka, niektórzy.

Rodzajnik nieokreślony jest używany do oznaczenia rzeczy nieokreślonej, określony oznacza rzecz nam znaną, a cząstkowy – część całości.

Natomiast bardzo łatwa w nauce języka włoskiego jest odmiana przez przypadki. W języku włoskim, podobnie jak w innych językach romańskich, w przeciwieństwie do języka polskiego, w odmianie rzeczownika nie występuje temat i końcówka fleksyjna. Aby odmienić rzeczownik przez przypadki, należy przed nim postawić odpowiedni przyimek w połączeniu lub bez połączenia z rodzajnikiem.

Nauka języka włoskiego nie może jednak ograniczać się do poznawania gramatyki i słówek. We Włoszech język ciała, język niewerbalny jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Gestykulacja i mimika Włochów, to swego rodzaju kod, za którym kryją się słowa, wyrażenia i całe zdania.

Życzymy zatem udanej nauki języka włoskiego. Gwarantujemy przy tym dużo  przyjemności i zabawy i szybkie efekty!