Rozpoczyna się w Dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek, przed Środą Popielcową, która oznacza czas wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Mowa oczywiście o karnawale, czasie zimowych balów, maskarad, pochodów. Najbardziej znanym karnawałem w Europie jest Karnawał Wenecki (Il Carnevale di Venezia)
Początek Weneckiego Karnawału to już XI w., kiedy organizowano uliczne zabawy.
W XVIII w. Karnawał Wenecki zaczął zyskiwać międzynarodową sławę, kiedy to zaczęli na niego przyjeżdżać liczni goście z zagranicy. W dzisiejszych czasach jest to najpopularniejszy karnawał europejski, na który przyjeżdża nawet około 200 tys. turystów z całego świata.
Trwa około 10 dni i można powiedzieć, że jest wielką imprezą kulturalną, w czasie której odbywają się liczne koncerty, spektakle, parady, wystawy i konkursy.
Każdego roku karnawał rozpoczyna tzw. Lot Anioła (Volo dell’Angelo) – znana osoba, przymocowana do specjalnej liny pokonuje odległość (unosi się na Placem św. Marka) z dzwonnicy San Marco, na balkon Palazzo Ducale. Innym stałym punktem Weneckiego Karnawału jest wybór najpiękniejszej maski.
Jednak karnawał we Włoszech, to nie tylko Wenecja! W Piemoncie, w miejscowości Ivrea, podczas tamtejszego karnawału (Storico Carnevale di Ivrea), odbywa się niecodzienna impreza, mianowicie trzydniowa bitwa na pomarańcze (battaglia delle arance). Motywem przewodnim całej zabawy jest średniowieczna legenda o okrutnym władcy. Doszło wtedy do prawdziwych zamieszek i obalenia tyrana. Co roku w mieście zużywa się około 300 ton cytrusów. Niestety każdego dnia bitwy około setki osób zostaje rannych, a kilka zawsze trafia do szpitala.
W Weronie, w ostatni piątek karnawału odbywa się Wielka Parada Wozów Karnawałowych. Jest to widowiskowy, spektakularny przejazd kolorowych platform z tancerzami, przebierańcami i wielkimi konstrukcjami.
Najcieplejszy karnawał odbywa się natomiast na południu Włoch. Na Sycylii na przykład, temperatura w tym okresie wynosi 15 – 18 stopni. W sycylijskich miasteczkach podczas karnawału otwierają liczne jarmarki, na których można skosztować tradycyjnych, regionalnych smakołyków (salsicce, stufato, torrone, cannoli i wiele, wiele innych). Oczywiście główną atrakcją karnawałową są również parady, kolorowe korowody, liczne przedstawienia, koncerty i wernisaże. Naucz się dialekt wenecki. Sprawdź terminy zajęć: https://italianovero.com.pl/wloski-najlepsza-szkola/
Śmiało można powiedzieć, że właściwie każde włoskie miasteczko posiada swoją tradycję związaną z karnawałem i w każdym miejscu odbywają się jakieś atrakcje.
Życzymy zatem wszystkim udanej, szalonej zabawy!